Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asistent maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asistent maternal

Cati bani primeste o persoana care doreste sa ia un copil in plasament familial?
Salariul unui asistent maternal profesionist este echivalentul salariului unui lucrător social cu studii medii, aproximativ 834 de lei, la care se adaugă anumite sporuri, şi anume: 15% spor de încordare psihică, 15% spor pentru al doilea copil luat în plasament, când este cazul, şi spor de 25% pentru copilul încadrat într-un grad de handicap, după caz.
RodicaVolmer a scris:

Cati bani primeste o persoana care doreste sa ia un copil in plasament familial?

Nu se primesc alti bani inafara de salariu pentru asistentul maternal? Pe unele forunuri se spune ca se dau bani pentru necesitatile coplului, pentru haine, hrana, etc...