avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trebuie mediere cu restantier intretinere?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trebuie mediere cu restantier intretinere?

Buna ziua,

Suntem asociatie de proprietari si vrem sa actionam in instanta 3 restantieri la intretinere cu restante de cate 4000 RON.

Ii vom actiona in instanta prin "procedura cu privire la cererile de valoare redusă".

Este nevoie de sedinta de informare privind beneficiile medierii in cazul acesta?

Am discutat cu 2 mediatori din zona noastra (Sector 2) si cea mai mica suma ceruta pentru eliberarea adeverintei de participare la sedinta de informare a fost de 250 RON. Nu ne-am dori costuri de acest gen daca nu ar fi 100% impuse de lege. Medierea nu reprezinta o sansa de recuperare a datoriilor in cazul nostru.

Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 16 Septembrie 2013
andreistan, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ceausescu Liliana - Birou de Mediator , Mediator 13:58, 16 Septembrie 2013
Conform articolul 60^1 alineatul (1), lit f) nu trebuie sa parcurgeti procedura informarii:
- in litigiile civile a caror valoarea este sub 50.000 lei, cu exceptia litigiilor in care s-a pronuntat o hotarare executorie de deschidere a procedurii de insolventa, a actiunilor referitoare la registrul comertului si a cazurilor in care partile aleg sa recurga la procedura prevazuta la art. 1.013-1.024 sau la cea prevazuta la art. 1.025-1.032 din Legea nr. 134/2010, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata nedatorata - mediere? ContSters159316 ContSters159316 daca am o plata nedatorata , am notificat partea, nu a raspuns solicitarii , pot sa -l actionez in instanta pentru plata nedatorata /? cu sau fara mediere ... (vezi toată discuția)
Nulitate contract cesiune - informarea obligatorie ContSters178374 ContSters178374 Buna ziua! Este obligatorie sedinta de informare in cazul unei actiuni in constatarea nulitatii unui contract de cesiune? (vezi toată discuția)
Medierea la cererile cu valoare redusa ? Paul Citiriga Paul Citiriga La cererile cu valoare redusa, reglementate de ardinul nr.359/C/200.01.2013 se cere sau nu parcurgerea procedurii prealabile privitoare la obligativitatea ... (vezi toată discuția)