Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Trebuie mediere cu restantier intretinere?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Trebuie mediere cu restantier intretinere?

Buna ziua,

Suntem asociatie de proprietari si vrem sa actionam in instanta 3 restantieri la intretinere cu restante de cate 4000 RON.

Ii vom actiona in instanta prin "procedura cu privire la cererile de valoare redusă".

Este nevoie de sedinta de informare privind beneficiile medierii in cazul acesta?

Am discutat cu 2 mediatori din zona noastra (Sector 2) si cea mai mica suma ceruta pentru eliberarea adeverintei de participare la sedinta de informare a fost de 250 RON. Nu ne-am dori costuri de acest gen daca nu ar fi 100% impuse de lege. Medierea nu reprezinta o sansa de recuperare a datoriilor in cazul nostru.

Va multumesc.
andreistan, utilizator
Conform articolul 60^1 alineatul (1), lit f) nu trebuie sa parcurgeti procedura informarii:
- in litigiile civile a caror valoarea este sub 50.000 lei, cu exceptia litigiilor in care s-a pronuntat o hotarare executorie de deschidere a procedurii de insolventa, a actiunilor referitoare la registrul comertului si a cazurilor in care partile aleg sa recurga la procedura prevazuta la art. 1.013-1.024 sau la cea prevazuta la art. 1.025-1.032 din Legea nr. 134/2010, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;