Forum Discuţii juridice Executare silită Este posibila executarea ?
Discuție deschisă în Executare silită

Este posibila executarea ?

Locuiesc impreuna cu un prieten si cand si-a schimbat buletinul l-am luat in spatiu, dar ieri am gasit in usa un proces verbal de la un executor judecatoresc.
Este pentru el in urma unui credit neplatit, dar scrie ca se vor executa bunurile din imobil.
Avand in vedere faptul ca aceste bunuri nu sunt ale lui, ci ale mele le poate executa cineva ?
Ce trebuie sa fac?
Avand in vedere ca l-ati luat in spatiu, e bine sa aveti de la el o declaratie notariala ca nu detine la adresa dvs nici un fel de bunuri.
Exista sansele de a fi pus sa dovediti ca bunurile va apartin dvs si nu lui.
Mai bine ar merge si ar face o schimbare de domiciliu "prietenul".
A dat declaratie la executor ca nu are bunuri immobile sau mobile si ca se angajeaza sa achite datoria deoarece urmeaza sa se angajeze.
Nu e sufficient?
Despre ce declaratie notariala vorbiti? Nu exista asa ceva.
Daca a declarat la executor, este suficient. nu vor face nicioexecutare. Este o formulare generala, executorii fac copy-paste cand redacteaza un act, nu stau sa gandeasca . Nu aveti de ce sa va temeti, nu au cum sa execute un bun dintr-un imobil ce nu apartine debitorului.
Multumesc pentru raspuns.

Cu stima,