Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Procedura inregistrare contract ANAF
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Procedura inregistrare contract ANAF

Buna ziua ma poate lamurii si pe mine cineva... am inchiriat un spatiu pt a face un SRL( firma in curs de infiintare doar rezervare facuta la denumire)
La Anaf i s-a cerut proprietarului mai multe acte inclusiv conform noii legi certificatul energetic..
Eu nu pot sa dau drumu la firma pana nu are el tot... maine vin cei cu certificatul dar lui i s-a spus de la ANAF ca odata inregistrat contractul va dura 7-10 zile pana iese ''Impunerea" nu stiu exact ce inseamna asta insa problema este ca din ce mi-a spus el eu nu pot obtine viza de la ANAF pt a incepe demersul de inregistrare a firmei
Ma poate lamurii cinevga? ... asta este procedura in astfel de cazuri??? am apucat sa-oi platesc chirie tot si acuma nu pot deschide firma timp de 10 zile pana nu primeste el acest act... in toate forumuriile inclusiv aici am vazut ca in momentu in care se inregistreaza dosarul eu trebuia sa primesc viza chiar daca el primeste impunerea mai tarziu
as aprecia
Dvoastra sa intelege ca nu aveti firma facuta. Procedura mai simpla era sa incheiati cu proprietarul un contract de comodat in vederea infiintarii firmei cu sediul acolo, apoi dupa ce va infiintati firma, incheiati contractul de inchiriere si inregistrarea lui la anaf. Dar acum nu mai aveti ce face, trebuie sa asteptati sa iasa actele, pana la urma cu 7-10 zile in sus sau in jos, tot acolo ajungeti.
trandafir2, moderator
nu prea e3ste deoarece pana i ies lui actele , pana fac eu firma, pana iau avize platesc o luna chirie degeaba...
Nu a fost de acord cu comodatul ca as fii facut, problema este ca multi sustin ca ,chiriasul ar primi viza imediat si nu ar avea nevoie saq astepte impunerea proprietarului, de aceea as aprecia sfatul unui avocat cu experienta,
Da, viza pusa pe exemplarul chiriasului nu are legatura cu impunerea la plata pentru proprietar. Viza se pune pe loc si actele se elibereaza imediat, iar impunerea este treaba proprietarului si dureaza cateva zile. Dvoastra nu ati fost impreuna cu proprietarul la fisc?
A fost singur deoarece am inteles ca ar fii raspunderea lui insa nu a putut inregistra dosarul fara certificatul energetic, el are adresa in sec 6 si sediul inchiriat de mine este in 2
Maine i vine certificatul si urmeaza sa mearga sa depumna dosarul
Deci trebuie sa merg maine cu el si obtin viza?
Tocmai de asta am deschios acest suboiect ca nu stiu care este procedura si nici nu m-a indemnat nimeni .pana si avocatu care o sa se ocupe de acte nu mi-a spyus...a preferat sa incerce s aimi ''inchirieze''un sediu social...
luciano55, utilizator