Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare perioada contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare perioada contract

Buna ziua!

Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati : vreau sa modific perioada unui cim din determinta ( a avut perioada de proba de 5 zile) pe 3 luni, in nedeterminata, pe actul aditional de modificare, e legal sa specific o alta perioada de proba de maxim 90 zile lucratoare, daca salariatul este deacord ?

Multumesc anticipat!
Art.32 C.mun. prevede :
(1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
(3) Perioada de proba constituie vechime in munca.

In speta, solutia ar fi incetarea c.i.m. si incheierea altuia nou pe durata nedeterminata.
si asta ar presupune sa duc din nou la somaj, situatia cu locurile vacante ?
Asa ar fi legal , sa anuntati AJOFM-ul cu privire la locurile vacante.

Codul Muncii prevede situatiile in care un salariat poate fi supus unei noi perioade de proba.
Si este vorba de 90 de zile calendaristice si nu lucratoare in cazul functiilor de executie.
Poate fi doar o greseala de exprimare in ceea ce priveste zilele perioadei de proba. Ideea este ca o noua perioada de proba nu se poate impune intr-un c.i.m. decat in anumite situatii.