Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca perioada determinata

Lucrez pe un post cu contract de munca incheiat pe perioada determinata si as vrea sa ocup un post vacant in aceeasi unitate cu contract de munca pe perioada nedeterminata (conform pregatirii mele profesionale)in conditiile in care am o vechime in aceeasi unitate de 21 de ani pe acest post (care a fost restructurat in 2010). Cum se procedeaza in acest caz? Multumesc!
Daca este unitate din sectorul public, atunci va trebui sa participati la examenul sau concursul organizat pentru ocuparea acelui post.

Daca este unitate din sectorul privat, atunci angajatorul are posibilitatea de a va propune modificarea c.i.m. in acest sens.