Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! Am inteles de la diversi prieteni ca daca ai si al doilea copil primesti o indemnizatie de la primarie sau ceva de genul. Se poate sa imi spuneti daca este adevarat si care sunt criteriile selectarii? Multumesc anticipat
Din pacate nu ati dat detalii mai multe ca sa va putem da un raspuns concret.
Din cele spuse de dvs,reiese ca aveti 2 copii,iar prietenii dvs probabil ca cunosc situatia dvs precara,incearca sa va ajute sa obtineti si alte venituri,de aceea ced ca prietenii dvs s-au referit la alocatia complementara.

Care este de fapt situatia dvs?
1. Daca nu dati mai multe amanunte nu se intelege la ce va referiti.

2. Un caz este acela in care mama care se afla in concediu crestere copil naste alt copil si pe perioada de suprapunere primeste 600 lei pe luna.

3. In rest poate fi vorba de vreo hotarare a Consiliului local asa ca mergeti la Primarie sa intrebati.

4. In functie de problemele materiale si financiare ale familiei dvs. Primaria va poate spune daca puteti beneficia sau nu de vreun ajutor din partea ei.