avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA deductibil, sau nu...facturi de la un SRL aflat in ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA deductibil, sau nu...facturi de la un SRL aflat in insolventa

:sorry:


[ link extern ] /

Va rog sa ma ajutati in problema tratamentului TVA (inregistrari, decont, deductibilitate)
Mentionez ca "stingerea" intre parti se face cu ordin de compensare.
Eu, firma cumparatoare sunt la TVA la incasare.
Vanzatorul NU.

multumesc
Ultima modificare: Joi, 19 Septembrie 2013
Herra_, utilizator
Cel mai recent răspuns: Herra_ , utilizator 11:10, 20 Septembrie 2013
Buna ziua,

Incercati sa explicati mai pe larg care sunt operatiunile si cum s-au derulat intre parti. Nu am prea inteles.
Ati achiztionat de la o firma aflata in insolventa a carei cod de TVA a fost anulat, insa a facturat cu TVA?

Multumim
Ultima modificare: Joi, 19 Septembrie 2013
CONTABIUM, Contabil
Firma de la care cumparam, se afla in procedura de insolventa.Nu aplica tva la incasare.
Nu stiu sa aibe RO anulat.Ma uit pe mfinante sa vad daca are RO anulat. Nu, nu stiu sa fie inactiva...Ma duc pe mfinante sa vad fisa....
Pe fact. apare mentiunea "in insolventa" Eu am inregistrat facturile in mod normal.
In acelai timp, el este clientul nostru.
Stingem datoriile si creantele prin ordin de compensare.
Astept ajutooor :)
Ultima modificare: Joi, 19 Septembrie 2013
Herra_, utilizator
Buna seara,

Regimul TVA al societatilor aflate in insolventa pana la data de 31.12.2009, in ce priveste livrarile de bunuri si prestariile de servicii efectuate de catre acestea, a fost cel al masurilor de simplicficare(taxare inversa), conform art. 160 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, insa incepand cu 01.01.2010 (pct. 146 din OUG 109/2009) aceasta prevedere legala a fost abrogata, iar livrarile efectuate de societati in procedura insolventiei au regimul normal de TVA.

Deci in momentul de fata nu exista prevederi seciale privind societatile in insloventa din punct de vedere al TVA. Verificati daca este inregistrat in scopuri de TVA sau daca nu are codul de TVA anulat.

Regimul dvs. ca furnizor catre o societate in insolventa este acelasi cu cel aplicabil catre orice alta societate. Daca livrarile/prestarile catre o societate in insolventa sunt impozabile din punct de vedere al taxei, veti factura cu TVA in mod similar cu livrarile/prestarile catre alti beneficiari.

Numai bine
Multumesc. Asa este (prevederile anterioare le stiam...de aceea nu eram sigura pe cele noi...)
Va multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxare inversa-decont tva LAZAROVICI ALINA LAZAROVICI ALINA Am si eu o intrebare, facturile cu taxare inversa la ce rand se trece in decontul de TVA. Am si furnizori care sunt in insloventa si-mi emit facturi cu taxare ... (vezi toată discuția)
Deducere tva sincer sincer Buna ziua, Sunt o firma cu TVA la incasare.In iunie 2012 impreuna cu alta firma am facut o lucrare;acea firma mi-a taiat mie fact. pt a-si incasa banii iar eu ... (vezi toată discuția)
Calcul cifra de afaceri plafon tva irina.tranoiu irina.tranoiu Buna ziua, O societate neplatitoare de tva presteaza servicii de programare software catre firme din RO si catre firme din SUA. Cum se calculeaza cifra de ... (vezi toată discuția)