Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu nerecuperat nici dupa hotarare definitiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu nerecuperat nici dupa hotarare definitiva

am hotarare definitiva prin care angajatorul este obligat sa-mi plateasca suma de 1300 lei reprezentand salarii neachitate. Am facut plangere penala si i-a fost dat 18 ind 1, iar in executare nu poate fi pus intrucat nu are rulaj prin banca.
Intrebarea mea este cum imi pot recupera banii si cum as putea atrage raspunderea administratorului care este si asociat unic.
Deschideti procedura insolventei firmei la Tribunal, daca au trecut 30 de zile de la scadenta, respectiv de la data notificarii firmei de plata a salariilor conform hotararii judecatoresti, deoarece sunteti un creditor al firmei.
Cadrul legislativ il constituie Legea nr. 85/2006.
Nu conteaza decat faptul ca aveti o creanta certa, lichida si exigibila de mai mult de 30 de zile.
Conform art. 3 din Lege,
Art. 3. - În înţelesul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
1. insolvenţa = stare a patrimoniului debitorului care se caracterizează prin insuficienţa fondurilor băneşti disponibile pentru plata datoriilor exigibile:
a) insolvenţa este prezumată ca fiind vădită atunci când debitorul, după 30 de zile de la scadenţă, nu a plătit datoria sa faţă de unul sau mai mulţi creditori;
b) insolvenţa este iminentă atunci când se dovedeşte că debitorul nu va putea plăti la scadenţă datoriile exigibile angajate, cu fondurile băneşti disponibile la data scadenţei;
2. averea debitorului reprezintă totalitatea bunurilor şi drepturilor sale patrimoniale - inclusiv cele dobândite în cursul procedurii insolvenţei -, care pot face obiectul executării silite, în condiţiile reglementate de Codul de procedură civilă;
3. procedura colectivă este procedura în care creditorii recunoscuţi participă împreună la urmărirea şi recuperarea creanţelor lor, în modalităţile prevăzute de prezenta lege;
4. data deschiderii procedurii reprezintă:
a) în cazul cererii debitorului de deschidere a procedurii, data pronunţării încheierii prevăzute la art. 32 alin. (1);
b) în cazul cererii creditorului de deschidere a procedurii, data pronunţării sentinţei judecătorului-sindic, prevăzută la art. 33 alin. (4) sau (6);
5. debitorul este persoana fizică sau persoana juridică de drept privat, care face parte din una dintre categoriile prevăzute la art. 1, al cărei patrimoniu este în stare de insolvenţă;
6. prin creditor îndreptăţit să solicite deschiderea procedurii insolvenţei se înţelege creditorul a cărui creanţă împotriva patrimoniului debitorului este certă, lichidă şi exigibilă de mai mult de 30 de zile;
7. prin creditor se înţelege persoana fizică sau juridică ce deţine un drept de creanţă asupra averii debitorului şi care a solicitat, în mod expres, instanţei să îi fie înregistrată creanţa în tabelul definitiv de creanţe sau în tabelul definitiv consolidat de creanţe şi care poate face dovada creanţei sale faţă de patrimoniul debitorului, în condiţiile prezentei legi. Au calitatea de creditor, fără a depune personal declaraţiile de creanţă, salariaţii debitorului;
8. creditorul îndreptăţit să participe la procedura insolvenţei este acel creditor care a formulat şi i-a fost admisă, total sau în parte, o cerere de înregistrare a creanţei sale pe tabelul definitiv al creanţelor contra debitorului şi care are dreptul de a participa şi de a vota în adunarea creditorilor, inclusiv asupra unui plan de reorganizare judiciară admis de judecătorul-sindic, de a fi desemnat în calitate de membru al comitetului creditorilor, de a participa la distribuţiile de fonduri rezultate din reorganizarea judiciară a debitorului sau din lichidarea averii debitorului, de a fi informat ori notificat cu privire la desfăşurarea procedurii şi de a participa la orice altă procedură reglementată de prezenta lege;
9. creanţele garantate sunt creanţele persoanelor care beneficiază de o garanţie reală asupra bunurilor din patrimoniul debitorului, indiferent dacă acesta este debitor principal sau terţ garantat faţă de persoanele beneficiare ale garanţiilor reale;
10. creanţele salariale sunt creanţele ce izvorăsc din raporturi de muncă între debitor şi angajaţii acestuia. Aceste creanţe sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creanţe de către administratorul judiciar/lichidator;
;)
Imi place cum ganditi, cum ati pus problema..sincer, am si eu nevoie de un avocat "strong" intr-un caz de de dreptul muncii, pacat ca nu sunteti din Bucuresti.
Am o problema si simt ca am nevoie de ajutor, singura nu ma descurc...
Poate ar fi mai simplu sa va adresati unui executor judecatoresc .... se poate demara procedura executarii silite prin investirea cu formula executorie a respectivei hotarari. Iar cheltuielile de executare vor fi suportate de catre angajator.
Rozi, executorul judecatoresc ce ar putea sa-i ia daca nu are rulaj in banca, bunuri mobile/imobile sau stoc de marfa? Chiar si un stoc de marfa nevandabil cu ce l-ar ajuta pe creditor in cadrul executarii silite?
Omul a facut si plangere penala pentru care s-a dat solutia de neincepere a u.p. neretinandu-se reaua-credinta a angajatorului. Angajatorul poate ar plati daca ar avea cu ce...
Si astfel, incepe creditorul o executare silita care se va suspenda pentru lipsa de lichiditati a debitorului...si creditorul va sta cu buzele umflate...;)
Corina Capotã, Avocat