Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea locuintei fara acordul partenerului legitim
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea locuintei fara acordul partenerului legitim

Doi parteneri aflati intr-o relatie oficiala au dobandit de-a lungul casatoriei, prin cumparare de la societatea unde lucrau, o locuinta data cu chirie de societate.
Titlul de proprietate asupra locuintei este doar pe numele unuia dintre parteneri. Poate acesta sa vanda locuinta fara acordul celuilalt partener? Ce se poate face astfel incat vanzarea sa nu aiba loc fara instiintarea si acordul celuilalt partener legitim?

Daca nu sunteti si dvs titular al dreptului de proprietate nu puteti face nimic.
Bunul nu se poate vinde fara acordul celuilalt, e bun comun imobil pt care la vanzare, acordul coproprietarului e obligatoriu.
gi-jane2, moderator
Locuința este cumpărat ă sau închiriată?
Dacă locuința este cumpărată în cursul căsătoriei, este bun comun, chiar dacă în contract există doar numele unuia dintre soți. Astfel, soțul care este trecut în contract nu poate vinde fără acordul celuilalt soț locuința, pentru că vânzarea imobilelor se încheie la notar, iar norarul va solicita prezența ambilor soți .
Am pierdut din vedere faptul ca bunul este dobandit in timpul casatoriei. Este bun comun si nu poate vinde fara dvs.
Trebuie sa existe o cale prin care sa se impiedice vanzarea locuintei, dobandite in timpul casatoriei, fara sa se ceara acordul celuilat partener inca legitim.