Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... pact comisoriu de gradul IV inscris in cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

pact comisoriu de gradul IV inscris in cartea funciara

Intrebarea mea este urmatoarea , daca se poate vinde un imobil si in ce conditii, daca in sarcina sa exista un privilegiu al vanzatorului ( este inscris in cartea funciara un pact comisoriu de gradul IV ?
se poate vinde dar din pretul de vinzare se achita creanta vinzatorului si abia apoi se face inscrierea in cartea funciara a noului proprietar.
va multumesc mult pentru raspuns!
Buna seara .
Pactul comisoriu de gradul 4 inseamna desfiintarea judiciara de drept a unui contract ,fara interventia instantei, si fara a mai necesara punerea in intarziere a debitorului, atunci cand o parte nu-si executa obligatia sa .Deci aceasta ar fi problema acestui tip de pact comisoriu, de rezolotiune conventionala a contractelor.
Marius Bote .
De acord, ar trebui vazut de unde vine si care e conditia sa stergeti pactul INAINTE de vanzare.
se poate proceda la vanzarea imobilului , doar in cazul in care se indestuleaza din pret mai intai creditorul privilegiat, si care va trebui sa si dea apoi acordul cu privire la radierea sarcinii din cartea funciara , acord ce se va exprima in form autentica , in caz contrar sarcina ramane inscrisa in CF, in ceea ce priveste pactul comisoriu , a se vedea conditiile in care acesta opereaza, deoarece ea opoereaza ca o sanctiune pentru neindeplinirea unor obligatii asumate de catre una din partile contractante (neplata pretului ), un motiv in plus sa fie indestulat cu prioritate creditorul privilegiat