avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... APLICAREA IN TIMP A O.U.G. 80/2013 - TAXA JUDICIARA DE ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

APLICAREA IN TIMP A O.U.G. 80/2013 - TAXA JUDICIARA DE TIMBRU

Art. 55 din O.U.G. 80/2013 "Pentru cererile şi acţiunile introduse până la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, timbrul judiciar se aplică, respectiv taxele judiciare de timbru se stabilesc şi se plătesc în cuantumul prevăzut de legea în vigoare la data introducerii lor."
Am introdus actiunea inainte de 29 iunie 2013 (data la care a intrat in vigoare oug 80/2013). Judecata a fost suspendata din vina mea (pe temeiul art. 155 indice 1 din V.c.pr.civ). Astazi, dupa 29 iunie 2013, vreau sa fac o CERERE DE RELUARE A JUDECATII pentru care legea zice ca trebuie sa platesc JUMATATE din taxa judiciara de timbru pentru actiunea a carei judecata a fost suspendata.
Taxa pe care am platit-o pt. a introduce actiunea a fost de 39 lei. Pentru introducerea aceleiasi actiuni, astazi - potrivit oug.80/2013 - trebuie sa platesc 600 lei.
INTREBAREA: Pentru cererea de repunere pe rol, platesc 1/2 din 39 sau 1/2 din 600 lei??? Eu inteleg din art. 55 ca trebuie sa platesc 1/2 din 600 lei, fiind o cerere introdusa DUPA intrarea in vigoare a O.U.G. 80/2013.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: JohnnyBRB , utilizator 20:07, 22 Septembrie 2013
Atata timp cat pentru cererea introductiva de instanta a fost aplicabila taxa de timbru pe Legea 146/1997, te raportezi la aceiasi lege....
As as vrea si eu sa fie domnule avocat si va multumesc frumos pentru raspuns.
Totusi, din art. 55 oug 80/2013, nu vi s-ar parea ca ar putea reiesi si contrariul?
Nu mi se pare, desi in mod logic ar trebui sa se aplice noua reglementare fiind vorba despre o cerere noua, insa legiutorul a precizat ca "cererilor depuse pe legea veche de procedura li se aplica aceasta lege". Astfel, considerand ca o cale de atac este urmarea cererii cu care a fost sesizata instanta, atunci este normal sa se aplice legea in vigoare la data introducerii acesteia. In plus, fiind vorba despre o cale de atac a unei hotarari pronuntata in fodn, se aplica aceleiasi reguli ca la fond. O sa fiti citat cu mentiunea achitarii taxei de timbru datorata, stabilirea acesteia fiind obligatia judecatorului...
Asadar, ar fi bine sa depun cererea de reluare a judecatii FARA sa platesc taxa judiciara de timbru si sa astept citatia si sa o platesc DUPA ACEEA ca sa stiu exact cuantumul??...

Multumesc mult!
Platiti 1/2 din 39 lei, instantele se raporteaza la data depunerii cererii introductive de instanta. Cereea de repunere pe rol nu este o cerere noua, nu se formeaza un nou dosar.

Alte discuții în legătură

Ordonanþa de urgenþã nr. 80/2013. taxele judiciare pentru recurs împotriva hotãrârii pronunþate într-o cauzã având ca obiect divorþ elena20a elena20a Buna tuturor, A aparut : http://www.dreptonline.ro/legislatie/oug_80_2013_taxele_judiciare_de_timbru_ordonanta_de_urgenta_80_2013.php In conditiile ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru într-un litigiu repus pe rol Costel-Iosub Costel-Iosub In 8 septembrie 2008 am pus pe rol la judecatorie o actiune de partaj succesoral, iar in 11 februarie 2010 a fost suspendat pentru rezolvarea altor doua ... (vezi toată discuția)