Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata din grupa I de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata din grupa I de munca

Colega mea este nascuta in 30.09.1967, este angajata din data de 30.09.1987, incepand cu 01.05.1990 lucreaza in grupa I de munca, din care 2 ani a fost in concediu de crestere a copilului. Are dreptul la pensie anticiapta, si din ce data?
cu stima
1. Pentru o femeie nascuta in septembrie 1967 varsta standard de pensionare este de 63 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 21 de ani lucrati in gr.I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni (63/0 - 4/6 = 58 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 10 ani si 6 luni (24/0 + 10/6 = 34 de ani si 6 luni).

3. Poate solicita:

- pensie pentru limita de varsta, 58 de ani si 6 luni, in martie 2026;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 58 de ani, in septembrie 2025, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 58 de ani, in septembrie 2025, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.

4. Dar pana atunci mai sunt destui ani si se pot modifica multe in lege.
Grupele superioare de munca au fost pana la 31/03/2001
Trebuie clarificata perioada de dupa 01/04/2001,daca s-a lucrat in:

Conditii speciale,deosebite,sau normale de munca.
da, a ramas in grupa I, fiind dansatoare.
Legea 263/2010

Art. 30. - (1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:

f) activitatea artistica desfasurata in profesiile prevazute in anexa nr. 4.

ANEXA Nr. 4

LISTA
cuprinzand profesiile din activitatea artistica ale caror locuri de munca se incadreaza in conditii speciale

2. Dansator

Art. 55. - (1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:

b) conform tabelului nr. 2, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in locurile de munca incadrate in alte conditii de munca prevazute la art. 29 alin. (2) si in conditii speciale prevazute la art. 30 alin. (1);

Art. 56. - (1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).

(2) Pentru persoanele prevazute la alin. (1), reducerea varstei standard de pensionare este de:

a) 20 de ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a);

b) 15 ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. f).

Daca se incadreaza in cele de mai sus, limita de varsta la 48 de ani(63-15).