Forum Discuţii juridice Executare silită Contract de imprumut incheiat sub semnatura privata cu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Contract de imprumut incheiat sub semnatura privata cu Incheiere de data certa data de avocat

Contractul de imprumut incheiat sub semnatura privata cu data certa prin Incheiere de atestare avocatiala ( cf.art. 3 alin. 1, lit. c Din L: 51/1995, constituie titlu executoriu?
Considerati ca acest contract de imprumut poate fi notat in cartea funciara, fara sa existe si o ipoteca in acest sens? Exista in acest sens vreo prevedere legala? Multumesc!
Cum sa notati in CF un contract de imprumut? Nu aveti niciun drept asupra imobilului, altul decat cel de gaj general, asadar niciun temei sa inscrieti contractul in CF.
De aia am intrebat, fiindca nu eram sigur. Multumesc!
Daca s-a implinit scadenta, treceti la executare. odata notata somatia in Cf, de catre executor, nicio vanzare sau ipotecare nu va vor mai fi opozabile. Doar asa sunteti sigur ca veti putea executa silit imobilul. Succes!