Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru mincinos+actiune in revendicare ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru mincinos+actiune in revendicare ?

X a intocmit cu ajutorul expertulului cadastrist o documentatie cadastrala care cuprinde si o parte din terenul vecinului Y.

Y nu are cadastru facut.

X a reusit sa si intabuleze in CF.

Ce poate face y care a aflat cu surprindere acest lucru ? Incheierea de intabulare avident ca nu i s-a comunicat.
Se poate doar actiune in revendicare ? sau se poate gasi o actiune intemeiata pe leg 7/1996? sau ...?
multumesc
dumitru2000 a scris:

capete de cerere posibile:

- granituire
- obligarea vecinului sa-si faca si sa depuna la ocpi doc cadastrala cf hotararii
-obligarea ocpi sa inscrie doc cadastrala cf hotararii ?

Sau ocpi poate sa rectifice singur doc cadastrala eronata cf hot jud. ?

in speta - gardul este bine amplasat - deci nu ar trebui granituire; problema este ca doar documentatia cadastrala e gresita - in sensul ca pe hartie curtea vecinului e mai mare si ia din curtea mea.

Deci se poate pe 584 c civ. sau trebuuie pe leg 7 - cumva art. 33 - rectificare ?

Multumesc

Cum apreciati petitul ?

Recunosc ca nu pare prea stralucit insa astept sugestii....

Multumesc

- in drept art. art. 584 C.civ., art. 33 din Legea nr. 7/1996

CERERE DE CHEMARE IN JUDECATA

Prin care solicit Onoratei Instante
A) sa dispuna granituirea imobilelor invecinate situate in Bucuresti, ................... (proprietate-Reclamant) si, respectiv
Bucuresti, ........................ (proprietate-Parat-vecin si
avand deschisa Cartea Funciara cu nr. …….. si nr. cadastral ……………..,
Biroul de Carte Funciara al Sectorului 1 Bucuresti) si totodata
B) 1. In principal, sa dispuna
(a) obligarea Paratului-vecin sa-si reintocmeasca/rectifice si sa obtina
de la autoritatile/persoanele competente documentatia cadastrala asupra
imobilului sau conform hotararii Instantei de judecata
(b) obligarea Paratului-vecin sa-si rectifice intabularea dreptul de
proprietate asupra imobilului sau conform hotararii Instantei de judecata

(c) obligarea Paratului-OCPI-Bucuresti sa autorizeze documentatia
cadastrala asupra imobilului Paratului-vecin exclusiv conform hotararii
Instantei de judecata
(d) obligarea Paratului-BCF-Sector 1 sa rectifice intabularea dreptului de
proprietate asupra imobilului Paratului-vecin exclusiv conform hotararii
instantei de judecata

2. In subsidiar, sa dispuna

(a) obligarea Paratului-OCPI-Bucuresti sa rectifice documentatia
cadastrala asupra imobilului Paratului-vecin exclusiv conform hotararii
instantei de judecata
(b) obligarea Paratului-BCF-Sector 1 sa rectifice intabularea dreptul de
proprietate asupra imobilului Paratului-vecin exclusiv conform hotararii
instantei de judecata
Daca sunteti y, ar trebuie sa formulati o actiune in granituire cu revendicare, petitul 1, si petitul 2, rectificarea CF a lui x.
Nu este buna actiunea asa cum ati formulat-o. Nu ar fi mai bine sa cereti ajutorul unui avocat?
OCPI nu are calitate procesuala pasiva, nu poate fi parte in proces.

succes
av. Ileana Schwarz
- actiunea in granituire presupune ca nu exista o linie de hotar - dar pe teren exista gard - deci mai poate fi vorba de granituire ? Ce s-a incalcat, s-a incalcat doar in cadastru.

- rectificarea cartii funciare nu trebuie ceruta si in contradictoriu si cu OCPI-Bucuresti -care a aprobat atat cadastru cat si intabularea ?

merci