avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Credit de nevoi personale negarantat
Discuție deschisă în Executare silită

Credit de nevoi personale negarantat

Buna ziua

Sotia mea a contractat un credit de nevoi personale fara garantii acum un an, pe contractul de credit stiu ca m-au pus sa semnez de "luare la cunoastinta a creditului sotiei" ( deci nu ca coplatitor sau garant). Sotia urmare a crizei nu a mai putut plati si banca a declarat scandent. Sotia nu are bunuri proprii pe numele ei, eu am un apartament dobandit inainte de casatorie.
Poate executa banca bunul propriu al meu avand in vedere ca am semnat de luare la cunoastinta a creditului sotiei?

Ce este de facut in situatia asta.
Cel mai recent răspuns: justice86 , utilizator 16:38, 25 Septembrie 2013
studiati cu atentie contractul de credit si vedeti ce obligatii v-ati asumat prin luarea la cunostinta .......
Doar de luare la cunostiinta.
daca creditul a fost luat in scopul acoperiri cheltuielilor obisnuite ale casatoriei, tind sa cred va pot executa silit.
Art. 351
Sotii raspund cu bunurile comune pentru:
a) obligatiile nascute in legatura cu conservarea, administrarea sau dobandirea bunurilor comune;
b) obligatiile pe care le-au contractat impreuna;
c) obligatiile asumate de oricare dintre soti pentru acoperirea cheltuielilor obisnuite ale casatoriei;

V-a pus sa semnati sa nu ziceti apoi ca nu ati stiut de datoria sotiei, ca aceasta a luat imprumut si i-a cheltuit singura.
De ce datorie e vb? Sotia are venituri ? Aveti bunuri comune ?
Ultima modificare: Miercuri, 25 Septembrie 2013
gi-jane2, moderator
de luare la cunostinta ca sotia a luat un credit, da. Depinde pt.ce a fost luat creditul, daca banii au intrat in cheltuielile comune, si nu ma indoiesc ca asa a fost, atunci puteti fi executat de catre banca. Este mai mult decat clar ce v-a raspuns gi-jane2 ....
Ultima modificare: Miercuri, 25 Septembrie 2013
alla1975, utilizator

Alte discuții în legătură

Obligatiile sotului/sotiei in relatia cu banca a debitorului ilincamo ilincamo Buna ziua, Sotul doreste sa contracteze un credit cu ipoteca, in acest caz bancile solicitand ca sotia sa semneze si ea contractul de ipoteca \\"pentru luare ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit de nevoi personale SorinM1976 SorinM1976 Buna ziua, As dori sa va intreb care este perioada maxima de neplata a ratelor care face ca intreaga obligatie de plata sa devina exigibila anticipat? Am un ... (vezi toată discuția)
Salutare am o creanță cesionata de cetelem la credit express ... așadar așadar salutare am o creanță cesionata de cetelem la credit express si sunt executat silit pt suma de 2500 ron, nu am reusit sa depun contestație la executare in ... (vezi toată discuția)