Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul contributii la contractul de drepturi autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul contributii la contractul de drepturi autor

buna ziua

in cazul unui contract de drepturi de autor , pentru care colaboratorul opteaza pentru impozit final 16%, fiind singura sursa de venit - a dat o declaratie in acest sens, se datoareaza cas 10.5%, cass 5.5% si impozit 16%.
Mentionez ca nu utilizeaza baza materiala a platitorului de venit.
Intrebarea mea este : care este baza de impozitare a contributiilor sociale ?
venitul brut sau venitul brut -cota forfetara 20%?
multumesc
(4) Pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. f), baza de calcul al contribuţiilor sociale este venitul brut stabilit prin contractul încheiat între părţi, diferenţa dintre venitul brut şi cheltuiala deductibilă prevăzută la art. 50...