Forum Discuţii juridice Executare silită Expertiza apartament in absenta proprietarului
Discuție deschisă în Executare silită

Expertiza apartament in absenta proprietarului

buna ziua.as dori sa stiu daca nu este nimeni in ziua cand vine expertul sa faca expertiza la apartament ce se intamp[la?pune sigiliu pe apartament sau va veni in alta zii?expertul vine imprweuna cu executorul sau singur?si apartamentul se va vinde prin licitatie la valoarea reala sau la suma creditorului?
Buna ziua,
Expertul doar face expertiza, apartamantul este al dvs pana se va vinde. pretul de pornire al licitatiei este cel de evaluare. daca nu se vinde la prima licitatie, pretul de pornire scade la 75 % din evaluare. Daca sunt cel putin 2 licitatori se va vinde la cel mai mare pret oferit, minim 30 % din valoarea de evaluare.
dar ce se intampla in cazul in care executorul nu ma gaseste acasa in ziua respectiva?va veni in alta zi?dar daca vindem noi apartamentul putem sa o facem de fata cu creditorul care a pus ipoteca?
Buna ziua,
Nu ati dat prea multe detalii dar, de principiu:
1. un expert anunta momentul cand vine prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
2. expertul vine singur sau, in situatii deosebite, cu jandarmii;
3. expertii nu pot pune sigilii ci doar executorii in anumite situatii;
4. valoarea de pornire a licitatiei este cea stabilita de expert. Daca se vinde la o valoare mai mare decat cea datorata diferenta se inmaneaza fostului proprietar, daca este mai mica, diferenta ramane in sarcina debitorului.
AR FI DE PREFERAT SA FITI ACASA CA SA VA SUSTINETI CAUZA IN FATA EXPERTULUI ARATAND TOATE IMBUNATATIRILE ADUSE. AR FI BINE SA FITI INSOTIT DE UN AVOCAT CARE POATE SA VA DESCURCE IN HATISUL LEGISLATIV IN MATERIE.
av. Gabriel Klein Kiritescu