Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare intre o persoana fizica si o persoana ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare intre o persoana fizica si o persoana juridica

Buna ziua.
Am incheiat un contract de inchiriere, in calitate de proprietar, persoana fizica, cu o persona juridica.
Am cazut de acord sa incetam contractul, iar chiriasul sa imi factureze bunurile sale mobile din apartamentul inchiriat in contul datoriilor pe care le are in prezent ( chirii restante, facturi de curent neachitate).
Cum se poate realiza aceasta compensare dpdv legal si fiscal?
Multumesc.
Exact cum ati spus. Firma va factureaza obiectele care vor ramane in apartament, iar la acel moment, teoretic si dvs. ii datorati bani. Iar, apoi, se face compensare intre chiriile lui restante si suma pe care ar trebui sa i-o platiti dvs. ptr. imbunatatiri in baza unui proces verbal de compensare scris de mana.
Ori, "compensarea" se poate face si mai simplu, prin emitere de chitante; firma va taie o chitanta ca a incasat de la dvs. suma x din facturi, iar dvs. ii dati chitanta de mana ca ati incasat chiriile restante. Chitantele sa aiba neaparat aceeasi data.