avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatii restante revolutionari 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatii restante revolutionari 2013

Buna ziua,ma poate ajuta si pe mine cineva....in ce luna se dau indemnizatiile restante de revolutionari. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ralucapopescu , utilizator 17:40, 5 Februarie 2015
nu de dau niciodata.
Prin OUG nr. 53/2010 s-a stabilit ca indemnizatiile restante cuvenite revolutionarilor vor fi platite esalonat, in 3 transe, in anii 2012, 2013 si 2014, in functie de cuantumul total al sumelor restante cuvenite.

Pentru detalii mai amanuntite puteti contacta Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din decembrie 1989
[ link extern ]
Am inteles ca se dau in octombrie 2013
avocatteodorescunicusor a scris:

nu de dau niciodata.



am inteles ca prin ordonanta 11/2014 , se poate face proces individual statului pentru recuperarea indemnizatiilor restante din 2011 ;
este adevarat ?
ce alte acte ar trebui pentru deschiderea unui astfel de proces ?
Multumesc
ralucapopescu a scris:

avocatteodorescunicusor a scris:

nu de dau niciodata.



am inteles ca prin ordonanta 11/2014 , se poate face proces individual statului pentru recuperarea indemnizatiilor restante din 2011 ;
este adevarat ?
ce alte acte ar trebui pentru deschiderea unui astfel de proces ?
Multumesc



Buna ziua ,
Am inteles ca s-a dat o noua ordonanta nr.95/2014 , in care revolutionarii vor primi o noua titulatura de "luptator cu rol determinant";
stie cineva ce acte trebuie pentru aceasta noua preschimbare si un se depun ?

Multumesc

Alte discuții în legătură

Stagiu militar fetculeana fetculeana soldatii care au efectuat stagiu militar in perioada revolutiei pot beneficia de certificat de revolutionar? (vezi toată discuția)
Cum sa dobandesc drepturi prevazute in legea 34/2004 ileanatudorache ileanatudorache Buna ziua, Sunt urmas al revolutiei din 89 si doresc sa intru in posesia unor drepturi stipulate in lege. Legea e mare si cu multe drepturi,insa numai usi in ... (vezi toată discuția)
Legea 189/2000 codrean_a codrean_a Buna ziua, Sunt un pensionar din Reghin, beneficiar al legii 189/2000. Am inregistrat pe numele meu un teren agricol intr-o comuna apropiata municipiului ... (vezi toată discuția)