Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stagiu militar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stagiu militar

soldatii care au efectuat stagiu militar in perioada revolutiei pot beneficia de certificat de revolutionar?
L.341/2004
Art. 3.- (1) Pentru cinstirea memoriei celor care şi-au jertfit
viaţa şi în semn de gratitudine faţă de cei care au luptat pentru victoria
Revoluţiei române din decembrie 1989, se instituie următoarele titluri:
a) Erou-Martir al Revoluţiei Române din Decembrie 1989 –
atribuit celor care s-au jertfit în lupta pentru victoria Revoluţiei române
din decembrie 1989 sau au decedat în legătură cu aceasta;
b) Luptător pentru Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989:
1. Luptător Rănit – atribuit celor care au fost răniţi în luptele
pentru victoria Revoluţiei din decembrie 1989 sau în legătură cu aceasta;
2. Luptător Reţinut – atribuit celor care au fost reţinuţi de forţele
de represiune ca urmare a participării la acţiunile pentru victoria
Revoluţiei;
3. Luptător Remarcat prin Fapte Deosebite – atribuit celor care, în
perioada 14-25 decembrie 1989, au mobilizat şi condus grupuri sau
mulţimi de oameni, au construit şi menţinut baricade împotriva forţelor
de represiune ale regimului totalitar comunist, au ocupat obiective de
importanţă vitală pentru rezistenţa regimului totalitar şi le-au apărat până
la data judecării dictatorului, în localităţile unde au luptat pentru victoria
Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi celor care au avut
acţiuni dovedite împotriva regimului şi însemnelor comunismului între
14-22 decembrie 1989;
Art. 7.- Dispoziţiile prezentei legi se aplică în mod corespunzător
militarilor şi salariaţilor civili din Ministerul Apărării Naţionale şi
Ministerul Administraţiei şi Internelor, care au dobândit titlurile
prevăzute la art.3 alin.(1) lit. b).
De aici incolo trebuie sa umblati dupa documente
Nu. Au fost retrase toate certificatele acordate militarilor.
Nu conosc articolul dar sub pretextul ca si-au facut datoria le-au fost retrase drepturile.
Cunosc mai multe cazuri
strutum, utilizator