Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Punctul de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Punctul de lucru

Va rog sa-mi spuneti daca o firma are dosarele de personal la sediul social dar are si punct de lucru unde activeaza salariatii.....trebuie sa existe si acolo dosare de personal???
Poate avea copii de pe dosarele de personal la punctul de lucru.
Nu exista o obligatie legala in acest sens. Insa daca conf art 2 alin 3 HG 500/2011 angajatorii care au înfiinţat sucursale, agenţii, reprezentanţe sau alte asemenea unităţi fără personalitate juridică, le-au delegat acestora competenţa încadrării personalului prin încheierea de contracte individuale de muncă, şi competenţa înfiinţării Revisal, atunci exista obligatia pastrarii dosarelor de personal la punctul de lucru.
Florin Cioca, Consilier juridic
Obligatia reglementata de HG nr.500/2011 subzista numai in anumite situatii.