Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare pamant

buna seara!
va rog sa ma ajutati cu o informatie. Eu am in spatele casei o bucata de pamant (20 de ari) care as vrea sa nu mai figureze pe numele meu. In afara de vanzare, ar mai fi si alta metoda, de exemplu prin notar?
Va multumesc!
Daca sunteti proprietarul pamantului trebuie sa faceti cadastru si intabulare, eventual dezmembrare a a celui lot din spate si sa l vindeti, donati sau sa renuntati la dreptul de proprietate in favorea unitatii administrativ teritoriale de pe raza situarii imobilului.
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns. Dar daca vreau sa-l donez, cum trebuie sa procedez, unde trebuie sa ma duc?
sub sanctiunea nulitatii absolute orice instrainare din bun imobil se face in forma autentica.