avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare pamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare pamant

buna seara!
va rog sa ma ajutati cu o informatie. Eu am in spatele casei o bucata de pamant (20 de ari) care as vrea sa nu mai figureze pe numele meu. In afara de vanzare, ar mai fi si alta metoda, de exemplu prin notar?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 14:32, 3 Octombrie 2013
Daca sunteti proprietarul pamantului trebuie sa faceti cadastru si intabulare, eventual dezmembrare a a celui lot din spate si sa l vindeti, donati sau sa renuntati la dreptul de proprietate in favorea unitatii administrativ teritoriale de pe raza situarii imobilului.
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns. Dar daca vreau sa-l donez, cum trebuie sa procedez, unde trebuie sa ma duc?
sub sanctiunea nulitatii absolute orice instrainare din bun imobil se face in forma autentica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare nelucotos nelucotos Buna, problema mea e urmatoarea... detin o bucata de teren de circa 13 ari, terenul este de la primarie l-am ocupat cu aprobarea primariei din anul 1992,dar ... (vezi toată discuția)
Donarea unui lot de teren daria25 daria25 Buna ziua, ma intereseaza care este procedura de donatie unui lot de teren si unde trebui sa ne adresam pentru asa ceva. Ca sa dau detalii: locuim la ... (vezi toată discuția)