Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CASS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CASS

Buna ziua,
am o rugaminte pentru cei care ma pot ajuta. In perioada noiembrie 2004 - ianuarie 2005 (in aceasta perioada nu am avut contract individual de munca) am avut incheiata o conventie civila pentru niste ore de limbi straine. Mi s-au retinut 10% din impozit la sursa restul de 6% i-am platit eu. Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa platesc contributie la sanatate pentru suma primita din aceasta conventie si daca da in conformitate cu care lege (lege valabila pentru 2004-2005).

Cu multumiri
Norabrigitta
din cate cunosc dupa 3 ani se prescriu datoriile de genul.

nu le dati nik k nu merita
Problema este ca eu stiam (dar poate nu stiam bine) ca pentru conventii civile la vremea respectiva nu se platea CASS. Problema cea mai mare este acum ca am autorizatia de PFA si trebuie sa platesc CASS pe PFA. Pentru a putea fi insa la zi pe PFA mi s-a cerut situatia de la Finante pe ultimii 5 ani (perioada de prescriptie e de 5 ani la cass) in care imi apare aceasta conventie civila in perioada respectiva si acum evident ca vor sa imi bage pe gat sa platesc cass pentru venitul din respectiva conventie civila si plus penalizari.Is de acord cu dvs insa eu totusi as dori sa stiu in baza carei legi se plateste cass si pe conventia civila in anul 2004-2005.#-o

Norabrigitta