avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pensie alimentara - taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pensie alimentara - taxa de timbru

Buna ziua,as vrea sa stiu pentru a da in judecata pentru pensie alimentara,cat costa taxa?Multumesc:)
:)
Taxa de timbru este de 20.00 lei conform disp.art 15 lit.e) din Oug.80/2013
.................................................................
e) pentru cererile care nu sunt accesorii unei cereri de divort si care au ca obiect stabilirea locuintei copilului, exercitarea autoritatii parintesti, stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere si educare a copiilor, dreptul parintelui sau al altor persoane decat parintii de a avea legaturi personale cu copilul, locuinta familiei — 20 lei fiecare cerere;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de intretinere (alimentara) Annamarria123 Annamarria123 Sunt studenta in anul I la o facultate de stat si doresc sa primesc pensia alimentara de la tatal meu. Mentionez ca parintii au divortat dupa ce am implinit eu ... (vezi toată discuția)
Taxa partaj procent divort giulia163 giulia163 Buna ziua, Conform Oug 80/2013 art 5 alin 2 trebuie platita o taxa de 5% sau 3% pentru dosar custodie minor si taxa partaj bunuri comune? Multumesc (vezi toată discuția)
Custodie george27 george27 ce suma de bani as avea nevoie pentru a deschide proces pentru custodia si pensia alimentara a copilului. (vezi toată discuția)