Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa partaj procent divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa partaj procent divort

Buna ziua,

Conform Oug 80/2013 art 5 alin 2 trebuie platita o taxa de 5% sau 3% pentru dosar custodie minor si taxa partaj bunuri comune?

Multumesc
Actiunea de divort se timbreaza in functie de temeiul cererii formulate potrivit disp.art 15 din Oug 80/2013.
Nu se timbreaza separat cererile accesorii divortului cum ar fi de ex.stabilirea locuintei minorului, exercitarea autoritatii parintesti, stabilirea pensiei de intretinere in favoarea minorului sau stabilirea unui program de vizita al minorului.

ART. 15
Taxele judiciare de timbru pentru unele acţiuni şi cereri referitoare la raporturile de familie sunt următoarele:
a) pentru cererea de divorţ întemeiată pe prevederile art. 373 lit. a) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, denumită în continuare Codul civil - 200 lei;
b) pentru cererea de divorţ întemeiată pe prevederile art. 373 lit. b) şi c) din Codul civil - 100 lei;
c) pentru cererea de divorţ întemeiată pe prevederile art. 373 lit. d) din Codul civil - 50 lei;
d) cererea privind acordarea despăgubirilor sau pentru stabilirea prestaţiei compensatorii - 50 lei;
e) pentru cererile care nu sunt accesorii unei cereri de divorţ şi care au ca obiect stabilirea locuinţei copilului, exercitarea autorităţii părinteşti, stabilirea contribuţiei părinţilor la cheltuielile de creştere şi educare a copiilor, dreptul părintelui sau al altor persoane decât părinţii de a avea legături personale cu copilul, locuinţa familiei - 20 lei fiecare cerere;
f) orice altă cerere neevaluabilă în bani - 20 lei, dacă nu sunt scutite, potrivit legii, de taxă de timbru.

In privinta partajului de bunuri comune, timbrajul este de 3 % din masa partajabila conform disp.art.5 lit.f)
ART. 5
(1) Cererile în materia partajului judiciar se taxează astfel:
f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia - 3% din valoarea masei partajabile.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat