Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Fundatie cu puncte de lucru
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Fundatie cu puncte de lucru

buna! o fundatie poate detine ca pct de lucru o gradinita si alt pct de lucru scoala primara? exista ordin al ministerului culturii si educatiei -invatamantului, ca gradinita sau scoala primara trebuie sa fie unitati de sine statatoare? ca nu pot fi ale unei fundatii? MULTUMESC ANTICIPAT DE RASPUNS.
Terminologia ”punct de lucru” este improprie la ONG-uri.
O gradinita sau scoala privata sunt unitati fara personalitate juridica ale unui ONG, care poate sa aiba o alta denumire si sa aiba sediul social principal diferit de sediul secundar unde functioneaza unitatea respectiva de invatamant scolar sau prescolar. Nu cunosc si nu am timp insa sa analizez legislatia speciala in domeniul educatiei, dar ma indoiesc ca ar exista o asemenea cerinta, ca un ONG sa opereze o singura scoala sau o singura gradinita...