Forum Discuţii juridice Achiziţii publice pot incheia act aditional prelungire durata pina la ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

pot incheia act aditional prelungire durata pina la 31.12.2013?

Va rog sa ajutati un incepator: Contractul pentru medicina muncii a expirat la 30.09.2013. Pot incheia un act aditional pentru prelungirea duratei pana la 31 decembrie 2013 ? (si valoarea se va suplimenta pentru cele trei luni ramase din acest an)
In acest fel doresc sa pornesc pe 2014 un alt contract valabil ian-dec 2014 si sa nu mai fie fracmentat ca cel din acesta an.
Multumesc

Serviciile de medicina muncii sunt exceptate de la aplicarea OUG 34/2006. Cu toate acestea, pentru respectarea principiilor prevazute la art. 2 din OUG 34/2006, va recomand sa organizati o selectie de oferte in baza careia sa incheiati un acord-cadru, cu valabilitate pana in data de 31.12.2014, iar contractele subsecvente sa le atribuiti pe masura alocarii fondurilor bugetare.
Nu va recomand sa suplimentati cantitatile pentru contractul incheiat, se interpreteaza nefavorabil de catre controale.
Procedati conform celor precizate de colegul anterior.
vlad nicolae, moderator