Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Semnatura electronica pentru depunere declaratii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Semnatura electronica pentru depunere declaratii fiscale

In calitate de presedinte al asociatiei de proprietari pot depune declaratiile fiscale si daca da imi trebuie o calificare speciala pentru aceasta?Mentionez ca sunt jurist si am si calificare de Inspector resurse umane.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Nu va trebuie o calificare pentru depunere,doar semnatura electronica.
Trebuie sa optati pentru una dintre firmele abilitate de a elibera certificate de semnatura electronica. Pe site-ul acestora gasiti toti pasii ce trebuiesc a fi urmati in vederea obtinerii acestei posibilitati de semnatura electronica.
Trebuie sa faceti niste calcule, sa observati cum ar fi mai ieftin, sa va procurati dvs. procedura sau sa va „lipiti” de cineva care are deja posibilitatea de a semna electronic declaratiile fiscale (de obicei D112). Si in acest ultim caz este nevoie de o anumita procedura pe care trebuie sa o urmati si care, de asemeni este prevazuta in instructiunile producatorului.
Succes!