avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Bani depusi la CEC in 1988
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Bani depusi la CEC in 1988

bunicul meu a depus in cec in 1988 pe numele meu 5000 de lei...azi am fost la cec sa vad ce e acolo si am primit 51 lei....imposibil..pot sa dau in judecata statul sau am pierdut din cauza inflatiei si sa multumesc ca am primit 51 lei de la tara noastra draga
5000 de lei in 88 cred a avut o valoare ca 5000 ron acum
Cel mai recent răspuns: oltul , utilizator 10:07, 6 Octombrie 2013
Gasiti aici [ link extern ] #
formula de calcul pentru actualizare si indicele preturilor de consum IPC pentru perioada 1990-2013. Dupa ce am aplicat formula am gasit ca cei 5000 lei din 1990 sunt echivalentul a 2015 lei si 67 de bani fara a lua in calcul nicio dobanda. Ar trebui sa mergeti cu toate actele pe care le aveti la un avocat.
problema e ca a fost inflatia in 91 sau cand....poate au gresit angajatul cec-ului?
Nu ați precizat daca acei 5000 lei despre care vorbiti, sunt lei vechi sau RON. Pentru ca daca luam in calcul denominarea, 5000 lei= 0,5 RON azi, iar suma pe care va oferito CEC-ul este ok. Suma de 51 RON de azi, in 1988 ar fi fost de 510000 lei.
Nu aveti ce face.
Legea spune clar ca depozitele nu se indexeaza cu inflatia.
u.b.i.k. a scris:

Gasiti aici [ link extern ] #
...........................


Este o greseala in link-ul postat.
Incercati sa accesati acest link si o sa vedeti ca da eroare.
O seara placuta va doresc!

Alte discuții în legătură

Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre? ANGEL978 ANGEL978 Buna ziua! In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa ... (vezi toată discuția)
Librete cec cu dobanda si castiguri autoturisme... mihai63 mihai63 Am gasit printre actele vechi ale parintilor mei niste librete cu dobanda si castiguri in autoturisme (cu limita de suma minim 5000 lei), emise intre anii 1972 ... (vezi toată discuția)
Recuperare depuneri cec Mihail_POPA Mihail_POPA Cum se pot recupera depunerile sumelor de bani pe \\"Librete de economii cu dobanda si castiguri\\" la C.E.C. inainte de 1989 ?!? De ce C.E.C.-ul nu a operat ... (vezi toată discuția)