avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajofm si ocuparea unui loc vacant
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajofm si ocuparea unui loc vacant

Buna ziua,

Stiu ca exista o prevedere legala care obliga angajatorii sa declare la AJOFM locurile vacante in termen de 1 zi de la vacantare.
Intrebare: are angajatorul vreo obligatie legata de anuntarea la AJOFM a ocuparii locurilor vacante? (de genul sa anunte intr-un anumit termen, sau lunar, ca a facut angajari pe un pot vacant)

Mentionez ca nu ma intereseaza situatia celor care obtin ajutor / credite / subventii de la AJOFM.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:18, 3 Octombrie 2013
Mai am doua intrebari:

1. care credeti ca este de fapt "data ocuparii unui post":
a) data la care candidatul selectat accepta oferta de angajare pe care a primit-o de la unitate?
b) data semnarii contractului de munca?
c) data inceperii efective a activitatii?

2. Cum se face practic informarea (pentru locuri vacante avem norme, care nu s-au actualizat si pentru cele ocupate)?

Va multumesc.


@ smeagull

1. Care credeti ca este de fapt "data ocuparii unui post":
Data inceperii efective a activitatii de catre acea persoana.


2. Cum se face practic informarea (pentru locuri vacante avem norme, care nu s-au actualizat si pentru cele ocupate)?

Informarea consta intr-o simpla adresa prin care angajatorul anunta AJOFM -ul ca incepand cu data de .... postul de ..... a fost ocupat, incheindu-se in acest sens un c.i.m. inregistrat in REVISAL>
1. Conform Legii 250/2013 prin care s-a modificat Legea 76/2002 in 60 de zile de la piblicarea ei in M.O.trebuia sa se modifice si Normele de aplicare a Legii 76/2002.

2. Legea a fost publicata in M.O. in 24.07.2013 deci s-au cam dus cele 60 de zile.

3. Pe 22.10.2013 intra in vigoare si modificarile legii asa ca nu stiu cum se vor descurca cei de la Agentiile de Somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare ajofm alinliliana alinliliana Buna ziua, Puteti sa imi spuneti daca exista cumva scris in lege ca trebuie sa instiintam AJOFM-ul cand avem posturi vacante? Multumesc,o zi buna. (vezi toată discuția)
Obligatia de a declara locurile de munca vacante mmihut mmihut Mai este obligatorie declararea locurilor de munca vacante la anofm si repartizarea de la ei inainte de a face angajari? (vezi toată discuția)
Repartitie de la somaj mirusaby mirusaby Buna ziua, Lamuriti-ma si pe mine daca este sau nu obligatorie la angajare repartitia de la AJOFM . Care este baza legala ? (Cunosc o situatie in care ... (vezi toată discuția)