Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Ordin 1479/2013 retele
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Ordin 1479/2013 retele

Buna ziua,
Am o intrebare, am un prieten care doreste sa se angajeze pe retele , din cate am inteles eu din O 1479/2013 scutirea impozitului pe venit se aplica la cei care ocupa functii pe crearea, administrarea si intretinerea programelor informatice. Trebuie precizat ca a terminat Informatica si Automatizare Calculatoare in regim de 5 ani. Ar exista vreo sansa sa se incadreze si adimistarea retelelor ?
Trebuie sa completez ca postul se numeste: Network operations engeneer
Ocupaţiile specifice activităţilor de creare de programe pentru calculator care dau posibilitatea unei persoane sa beneficieze de scutire de impozit pe venit sunt:
1. Analist : Activităţi de realizare a analizei în vederea definirii specificaţiilor pentru construirea efectivă a sistemelor informatice, susceptibile să răspundă cerinţelor utilizatorilor

2. Programator :Activităţi de realizare a programelor pentru calculator, conform unor specificaţii predefinite, şi asamblarea lor în sisteme coerente, inclusiv testarea în vederea asigurării conformităţii cu specificaţiile

3. Proiectant de sistem informatic : Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de proiectare bazate pe cunoştinţe de specialitate cu cunoştinţe în utilizarea instrumentelor software sau a limbajelor de programare, în vederea producerii şi implementării unor soluţii funcţionale care să corespundă cerinţelor predefinite ori unor necesităţi organizaţionale

4. Inginer/Programator de sistem informatic :Activităţi care combină aptitudinile analitice şi de proiectare cu cunoştinţe adecvate de tehnologie software şi hardware, în vederea definirii, proiectării, realizării, testării, implementării şi modificării sistemelor informatice ce conţin software ca principală componentă

5. Administrator de baze de date : Activităţi de furnizare a expertizei de specialitate şi a asistenţei practice în managementul sistemelor de baze de date şi în utilizarea datelor informatice pentru a răspunde cerinţelor sistemului informatic în orice moment al ciclului de viaţă, în conformitate cu criteriile de calitate definite

6. Inginer software: Activităţi de adaptare şi/sau de armonizare a soluţiilor hardware, software şi a sistemelor de operare, precum şi a aplicaţiilor existente ori proiectate la necesităţile reale sau estimate ale utilizatorilor, în vederea îndeplinirii cerinţelor privind satisfacerea gradului de solicitare (timpul de răspuns)

7. Manager de proiect informatic :Activităţi de coordonare a sistemelor de dezvoltare specifice aplicaţiilor informatice majore, inclusiv coordonarea personalului şi urmărirea cerinţelor proiectelor (informaţii/date necesare, programare, analiză). Managerii de proiect dezvoltă, planifică, analizează, estimează şi stabilesc priorităţile aferente componentelor ce urmează să fie realizate, precum şi fazele şi termenele de execuţie a proiectelor.
Da, anexa 1 mie imi cam spune ca doar cei care au de-a face cu partea de programare sunt scutiti!