avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizare cheltuieli asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizare cheltuieli asociatie de proprietari

Repartizeaza urmatoarele cheltuieli in cadrul unei asociatii de proprietari respecta normele legale :
1.Energie electrica- lei/pers
2.Apa rece , canal - lei/mc
3.Diferente apa rece- lei/pers ( nu exista o prevedere stabilita de Comitetul Executiv)
4.Cheltuieli femeia de serviciu - lei/pers
5.Intretinere/reparatii interfon- lei/mp
6.taxa salubritate gunoi- lei/pers
7.indemnizatii-lei/mp
8.cheltuieli gospadaresti -lei/mp
Multumesc
Cu exceptia indemnizatiei sau salariului femeii de serviciu, repartizarea este corecta.
Toate salariile, indemnizatiile, cheltuielile administrative si de curatenie se repartizeaza pe cota-parte indiviza, adica pe mp, cum ati scris dv.
Se curata suprafata, cota-parte de proprietate, nu persoana.
Cine stabileste ca pierderile de apa rece sunt pe pers / proportional cu consumul /cota parte ?
Deobicei in comitet, se face un Regulament de repartizare a consumului facturat.
Daca nu a stabilit comitetul nimic, administratorul face si el cum il taie capul...
Cum pot indrepta acest lucru ?Ce cai de atac am pentru a intra in legaltate ? Multumesc!
Pai ce vreti dv. sa atacati? Ce lagalitate vreti sa restabiliti? Ce nu va convine si ati vrea sa fie altfel?
In asociatie reglati aceste lucruri.

Alte discuții în legătură

Apa rece ,,furata"=pierderi apa mixi64 mixi64 apa rece ,,furata"= pierderi apa, pe care tot cei care consuma o platesc in final.de 5ani platim pierderi de cate 40-80 mc pe luna.am vecini care dau citirea ... (vezi toată discuția)
Apa la pausal brgp123 brgp123 Buna ziua, Am marea rugaminte sa ma lamureasca cineva in urmatoarea problema: In scara unde locuiesc nu exista absolut nici un proprietar fara apometru - ... (vezi toată discuția)
Calculul apei la un bloc cu apometre asocproprbl22 asocproprbl22 Cum se calculeaza pierderile cand diferenta cand intre citirea contoarului de bloc si cea de apometrele din ap. este foarte mare ? (vezi toată discuția)