Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mandat de aducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mandat de aducere

cine emite mandatul de aducere? (la politie pentru declaratie ca invinuit)..politistul? procurorul? sau procurorul la cererea politistului?
Avand in vedere dispozitiile art 183 Cpp care reglementeaza mandatul de aducere in care se prevede ca orice persoana poate fi adusa in fata organului de urmarire penala sau a instantei de judecatape baza unui mandat de aducere, ..., daca fiind anterior citata nu s-a prezentat,iar ascultarea sau prezenta ei este necesara consider ca atat procurorul car si organul de cercetare penala pot emite mandatul de aducere.
Daca persoana urmeaza a fi audiata de catre politist, acesta emite mandatul de aducere.