Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Auto mostenire (concubinaj)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Auto mostenire (concubinaj)

Daca traim in concubinaj si masina noastra e pe numele sotului lui,eu ca sotie am dreptul sa o vand,in cazul in care se intampla ceva cu sotul meu,Doamne fereste? E posibil sa fac o donatie pe numele meu?Mersi mult!
Mersi frumos,dar nu inteleg expresia "sub semnatura privata"si nu autentica! Puteti sa mi explicati mai clar va rog?Multumesc din suflet!
Adica nu la notar in forma autentica.
Joha a scris:

Donatia de bunuri mobile se poate face si sub semnatura privata nu numai in forma autentica.

:O
cand?
oricand in timpul vietii. Daca " sotul" asa cum ii spuneti dvs va deceda, nu mai puteti apoi sa va donati/ vindeti.
Nu cred ca e de acord sa va vanda acum.. daca plecati cu masina sau daca decedati inaintea lui ?
sa va lase un testament. Mostenitori rezervatari ar avea sau chiar daca are copii sau parinti, alte bunuri de valoare are ?
gi-jane2, moderator