avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Auto mostenire (concubinaj)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Auto mostenire (concubinaj)

Daca traim in concubinaj si masina noastra e pe numele sotului lui,eu ca sotie am dreptul sa o vand,in cazul in care se intampla ceva cu sotul meu,Doamne fereste? E posibil sa fac o donatie pe numele meu?Mersi mult!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:37, 5 Octombrie 2013
Mersi frumos,dar nu inteleg expresia "sub semnatura privata"si nu autentica! Puteti sa mi explicati mai clar va rog?Multumesc din suflet!
Adica nu la notar in forma autentica.
Joha a scris:

Donatia de bunuri mobile se poate face si sub semnatura privata nu numai in forma autentica.



:O
cand?
oricand in timpul vietii. Daca " sotul" asa cum ii spuneti dvs va deceda, nu mai puteti apoi sa va donati/ vindeti.
Nu cred ca e de acord sa va vanda acum.. daca plecati cu masina sau daca decedati inaintea lui ?
sa va lase un testament. Mostenitori rezervatari ar avea sau chiar daca are copii sau parinti, alte bunuri de valoare are ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Octombrie 2013
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii la banca gigivl gigivl Buna seara , am avut un credit la banca la o firma la care am fost administrator , firma a dat faliment si acum banca ma urmareste si imi ia din salariu 30 %, ... (vezi toată discuția)
Acte, mostenire in concubinaj mmtudor mmtudor Buna ziua, va rog sa-mi dati un sfat la urmatoarea problema (sunt cam multe de spus): traiesc in concubinaj de 20 ani; nici eu si nici concubinul nu avem ... (vezi toată discuția)
Vanzarea-cumpararea intre soti aurora_oprescu2009 aurora_oprescu2009 Buna ziua. Potrivit C.civ, vânzarea de bunuri proprii nu se poate face între soti decât pentru cauzã de lichidare. Intrebarea mea este daca sotii pot ... (vezi toată discuția)