Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daune morale - taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daune morale - taxa de timbru

Puteti sa-mi spuneti daca actiunea in pretentii referitoare strict la daunele morale se timbreaza? Si daca da, se timbreaza la valoare?
Multumesc!
se timbreaza la valoare daca nu este vorba de unul din urmatoarele cazuri :

- despagubiri suferite ca urmare a producerii unei infractiuni (latura civila a procesului penal)

- despagubiri pt daune produse moralei si integritatii (nu mai stiu exact formularea o puteti gasi in ordonanta 80 / 2013)
Stimat forumist,

Potrivit OUG 60/2013, acțiunea dvs este taxabilă.

Textul legal prevede:

Art. 7. - Actiunile privind stabilirea si acordarea de despagubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnitatii sau reputatiei unei persoane fizice se taxeaza cu 100 lei.

Cu stimă.
multumesc!