Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se calculează taxa de timbru pt acțiunile in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se calculează taxa de timbru pt acțiunile in pretentii ...

Cum se calculează taxa de timbru pt acțiunile in pretentii privind discriminarea ?
OUG 80/2013
art.7
(1) Acțiunile privind stabilirea și acordarea de despăgubiri pentru daunele morale aduse onoarei, demnității sau reputației unei persoane fizice se taxează cu 100 lei.
(2) Acțiunile și cererile având ca obiect despăgubiri civile pentru prejudiciile materiale și morale decurgând din vătămări ale integrității fizice și/sau psihice se taxează cu 100 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic