Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriere datorie
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriere datorie

Buna ziua. Tot primesc scrisori de la o firma de recuperari creante pentru o datorie la companie telefonia mobila, veche de 4 ani si mai bine. as dori sa stiu, va rog, este adevarat ca acesta datorie s-a prescris? Cum sa fac sa inceteze aceste scrisori de amenintare efectiv, cu executare silita? As vrea sa platesc datoria, dar stiu ca am in jur de 140 lei, ori ei imi cer aproape 900 acum...Am cerut atunci rezilierea contractului si mi-au cerut o suma imensa de plata, ce nu am avut-o, bineinteles. Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc.
gi-jane2, moderator
Nu aveti cum sa-i faceti sa inceteze cu scrisorile, puteti sa le ignorati. Chair daca dreptul lor e prescris, nu inseamna ca dvs nu datorati acea suma de bani, ci ca nu va mai pot obliga sa platiti.