avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituirea taxei de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituirea taxei de poluare

Buna ziua!
Pentru ca vreau sa intreprind demersurile pentru recuperarea taxei de poluare platita in 2008, as avea nevoie de cateva raspunsuri la intrebarile mele:
1. Care sunt institutiile impotriva carora trebuie sa depun cererea de chemare in judecata?
2. Care este cuantumul taxei de timbru si a timbrului judiciar?
3. Care este baza legala pentru a putea solicita dobanzi de la data platii taxei si actualizarea sumei cu rata inflatiei?
4. Mai este necesara procedura prealabila, adica sa depun initial cerere catre administratia financiara unde am platit taxa?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: gmancila , utilizator 00:16, 12 Octombrie 2013
Nu ati depasit 5 ani de la data platii?
Nu, nu am depasit!
Daca ati achitat taxa in 2008, mai aveti timp doar pana la 31 decembrie 2013, pt a cere restituirea taxei. Primul pas, trebuie sa incepeti cu administratia financiara, unde ati achitat taxa, completati formularul tip, mai trebuie sa aveti in original si copie, talonul, cartea de identitate a masinii si buletinul, dureaza pana la 45 zile. In functie de raspunsul primit de la acestia va adresati instantei, acolo veti afla si taxa de timbru, pt a pune pe rol procesul dvs.

Pt mai multe informatii, va rog sa dati cautare pe acest forum, privind restituirea taxei, veti gasi zeci de topice cu aceiasi problema.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa auto 2010. primim toti banii sau doar in rate? adicxu adicxu Buna ziua.Am platit taxa in 2009 si 2010.Am dat in judecata in 2012 ,si abia in 5 noiembrie 2013 am primit de la Curtea de apel.Ulterior a mai trebui sa merg ... (vezi toată discuția)
Pot sa recuperez taxa de poluare? dacidaci dacidaci Buna seara Am achizitionat in 26.07.2008 un Iveco din Germania si in data de 24.09.2008 am achitat taxa de poluare in valoare de 5.294,00 ron la Adm. sct. 4. ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2008 bogdan1485 bogdan1485 Buna seara. Am platit taxa auto pentru un autoturism achizitionat din Germania in data de 12.02,2008. Se mai poate recupera aceasta taxa? (vezi toată discuția)