Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut intre administrator si societate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut intre administrator si societate

Buna ziua,
O nelamurire: Administratorul unei societati a cumparat un utilaj pentru lucrari agricole. : cum nu avea toti banii disponibili a imprumutat de la o cunostinta pe o perioade de 6 luni suma de 4000 lei, facand doar un contract de imprumut intre parti cu martori( dar nu prin notar). Administratorul i-a depus in contul firmei apoi a facut plata pt. utilajul achizitionat. Intrebarea e daca e corect din punt de vedere contabil inregistrarea fiind 5121=4551 4000 lei . este suficient sa atasez contractul de impumut, iar cand voi restitui banii se inchide 4551. precizez ca adm. a mai venit cu imprut la societate( bani proprii, castigati in strainatate, cu acte in regula) cand a chizitionat alte utilaje . E ok asa???
Buna seara,

Ar fi fost mai bine, da nu obligatoriu, sa se fi intocmit contractul la notariat.
Personal nu as fi de acord cu utilizarea contului 455, decat in cazul in care administratorul este si asociat al companiei.
In caz contrar, as utiliza contul 462 Creditori diversi cu analitic distinct oentru imprumutul respectiv.

Numai bine
Va multumesc pentru amabilitate. Precizez ca adm. este asociat unic. deci in linii mari este corect.