Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Impozit pe cladiri/apartamente PJ 2014
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Impozit pe cladiri/apartamente PJ 2014

Asa cum am inteles din 2014 este posibil ca impozitele pe apartamente sa se stabileasca in functie de inchirierea/destinatia spatiului respecti
- locativ ~ 150 lei
- comercial ~ 2000 lei

Este adoptata aceasta hotarare sau in faza de proiect, daca doar proiect cand ar trebui sa se decida...?

multumesc

Nu este adoptata deocamdata. Doar s-a semnat angajamentul cu FMI, prin aug-sep, cu privire la largirea bazei de impozitare, unde s-a decis si asupra acestui aspect fiscal. Prevederea este planificata pentru 01.01.2014, impreuna cu altele (gen 5,5% cass la chirii,etc) Toate aceste impozite suplimentare trebuie sa compenseze scaderea TVA la paine la 9%. Bine ca s-a ieftinit painea.