Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Inregistrare contabila despagubire societate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Inregistrare contabila despagubire societate

Am un SRL care nu are activitate, dar sunt la zi cu toate declaratiile.In urma cu catva ani a fost incendiat, dar in contabilitate nu am inregistrat nimic.Acum ,in urma hotararii judecatoresti, trebuie sa primesc despagubirea.Cum o inregistrez in contabilitate? Avand in vedere ca este o despagubire si nu un venit, trebuie sa platesc impozit? Ce sfat imi dati? Multumesc anticipat pentru ajutor.
Despagubirea este un venit. Se inregistreaza in cont 7581. Venituri din despăgubiri, amenzi şi penalităţi.

Ordin 3055/2009:

116 - (1) În cazul distrugerii totale sau parţiale a unor imobilizări corporale, creanţele sau sumele compensatorii încasate de la terţi, legate de acestea, precum şi achiziţionarea sau construcţia ulterioară de active noi sunt operaţiuni economice distincte şi trebuie înregistrate ca atare pe baza documentelor justificative.
Astfel, deprecierea activelor se evidenţiază la momentul constatării acesteia, iar dreptul de a încasa compensaţiile se evidenţiază pe seama veniturilor conform contabilităţii de angajamente, în momentul stabilirii acestuia.
(2) Exemple de asemenea compensaţii pot fi înregistrate în următoarele situaţii:
a) sume plătite/de plătit de către companiile de asigurare pentru deprecierea sau pierderea unor imobilizări corporale cauzată, de exemplu, de dezastre naturale sau furt;
b) sume acordate de guvern, în schimbul unor imobilizări corporale, de exemplu, terenuri care au fost expropriate.

Daca sunteti micro nu platit impozit pe aceste sume.

ART. 112^7 Baza impozabilă
(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:
g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii.

Daca sunteti platitor de impozit pe profit datorati impozit pt ca acele cheltuieli cu stocurile/mijloacele fixe incendiate au fost deductibile.

ART. 21 Cheltuieli
(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:
c) cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsă din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost încheiate contracte de asigurare, precum şi taxa pe valoarea adăugată aferentă, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor titlului VI. Nu intră sub incidenţa acestor prevederi stocurile şi mijloacele fixe amortizabile, distruse ca urmare a unor calamităţi naturale sau a altor cauze de forţă majoră, în condiţiile stabilite prin norme;

Norme metodologice
41. Cheltuielile cu bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale, constatate lipsă din gestiune sau degradate şi neimputabile, inclusiv taxa pe valoarea adăugată aferentă, după caz, pentru care s-au încheiat contracte de asigurare, nu intră sub incidenţa prevederilor art. 21 alin. (4) lit. c) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.
Ioan Petru Butariu, Contabil