Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Noul cod al insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Noul cod al insolventei

Buna ziua,

Ce inseamna: ''Creditorii curenţi'' si ''creditori garantati'' ?
Multumesc!:sorry:
''Adică un creditor curent ar putea executa silit societatea debitoare cu prioritate absolută, chiar şi faţă de creditorii garantaţi, care nu ar putea interveni în procedura de executare silită.''???
Da, un creditor curent ar putea executa silit societatea debitoare, cu prioritate fata de unul garantat.
Norma are in vedere exclusiv executarea silita a unor creante nascute dupa data deschiderii procedurii si care nu sunt achitate in termen de 90 de zile de la scadenta. In perioada de 90 de zile de la scadenta, nu se poate pune problema unei executari silite.
Art. 75 alin.4 din OUG nr.91/2013 introduce o exceptie de la principiul efectului suspensiv al deschiderii procedurii (pentru orice actiune judiciara sau extrajudiciara ori urmarire silita individuala), exceptie care acum va permite executarea silita a creantelor nascute dupa data deschiderii procedurii insolventei si stabilite prin titluri executorii. (Cu conditia ca debitorul sa nu fi efectuat plata acestor creante in termen de 90 de zile de la scadenta).
:oops: