Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Asigurare si ITP false
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Asigurare si ITP false

Buna ziua, as vrea sa stiu ce se poate intampla in cazul meu, aseara m-au oprit politistii, si mi-au luat actele masinii la control, aceasta fiind una inscrisa pe Spania, eu achizitionasem masina de o luna si ceva, si fostul proprietar mi-a garantat ca actele sunt 100% valide, dar politistii mi-au zis cu totul altceva, itp-ul si asigurarea fiind expirate de anul trecut, si acestea pe care eu le am sunt doar niste falsuri scoase la imprimanta. Acestia mi-au facut dosar penal si sunt cercetat pentru uz de fals si inca o infractiune, nu stiu exact cum suna, dar ceva de genu' " circulatia cu un autovehicul inmatriculat pe alt stat care nu conforma cu standardele". Mi-au retinut permisul, asigurarea, itp-ul si cartea masinii, iar acum astept sa ma contacteze pentru a sti ce e de facut, oricum, dosarul a fost inaintat catre parchet. Concluzia: as vrea sa stiu ce mi se poate intampla mie. Multumesc mult!
Păi depinde în primul şi în primul rând de care va fi părerea procurorului şi care va fi propunerea lucrătorului de cercetare penală de la BPR, dacă infracţiunea a fost constataă în Bucureşti sau a lucrătorului de cercetare penală de la Serviciul Poliţiei Rutiere de la judeţul unde a fost constatată fapta .
În cursul administrării probelor organul de urmărire penală are obligaţia de a administra probe atât în defavoarea cât şi în favoarea învinuitului sau inculpatului .
Din postare nu reiese dacă va fost adusă la cunoştinţă învinuirea, dacă va fost prezentat mateialul de urmărire penală şi dacă a-ţi intrat în posesia unui exemplar al rechizitorului .
Dacă nu s-a petrecut nici una dintre activităţile menţionate anterior, părerea mea este că lucrătorul de cercetare penală a înaintat lucrarea la parchet împreună cu un referat prin care s-a propus soluţia de a nu se începe urmărirea penală, în baza faptului că există o situaţie prin care împiedică începerea urmăirii penale, adică eroarea de fapt, fiind admisă apărarea dumneavoastră în care a-ţi invocat că nu a-ţi ştiut că sunt false actele pe care le-aţi primit de la vânzător .
În situaţia în care v-i sa început urmărirea penală şi s-a efectuat prezentarea mateialului de urmărire penală şi aţi primit un exemplar al rechizitoriului, pe româneşte a-ţi cam pus-o, adică ve-ţi fi trmis în judecată, unde riscaţi de la o amendă penală, o condamnare cu suspendare şi până chiar la o condamnare cu executare a unei pedepse privative de libertate .
În aceată situaţie, aveţi nevoie de serviciile unui avocat specializat în astfel de cauze şi în special, avocaţi care anterior au fost, poliţişti, procurori sau judecători, care în opinia mea sunt cei mai în măsură să vă reprezinte interesele, funcţie şi de ceea ce este la dosar ca probatoriu .
Sper că opinia expusă de mine vă va ajuta în luarea unei decizii optime .
O seară maximă şi toate cele bune .
astazi am fost la politie si mi s-a zis sa iau legatura cu politistul care mi-a retinut actele pentru a-mi primi dreptul de a conduce( dovada). Mie nu mi s-a zis nimic ca dosarul ar fi fost trimis in instanta, dar mi-a zis ca urmeaza. Nu am primit niciun rechizitoriu si nici un material de raspundere penala. Cred ca dosarul meu e inca la respectivul politist!
Paul1995 a scris:

Buna ziua, as vrea sa stiu ce se poate intampla in cazul meu, aseara m-au oprit politistii, si mi-au luat actele masinii la control, aceasta fiind una inscrisa pe Spania, eu achizitionasem masina de o luna si ceva, si fostul proprietar mi-a garantat ca actele sunt 100% valide, dar politistii mi-au zis cu totul altceva, itp-ul si asigurarea fiind expirate de anul trecut, si acestea pe care eu le am sunt doar niste falsuri scoase la imprimanta. Acestia mi-au facut dosar penal si sunt cercetat pentru uz de fals si inca o infractiune, nu stiu exact cum suna, dar ceva de genu' " circulatia cu un autovehicul inmatriculat pe alt stat care nu conforma cu standardele". Mi-au retinut permisul, asigurarea, itp-ul si cartea masinii, iar acum astept sa ma contacteze pentru a sti ce e de facut, oricum, dosarul a fost inaintat catre parchet. Concluzia: as vrea sa stiu ce mi se poate intampla mie. Multumesc mult!

Dar de unde au dedus acei supercalificati (mai nou sunt si detectori de falsuri nu-i asa?) politisti ca actele sunt niste falsuri la imprimanta??? Nu contest. Poate ca , chiar asa e. DAR DE UNDE AU DEDUS??? Au implantat in ochi scanner cu raze x, ultraviolet, infrarosu, doppler si altele? Cum au verificat asa de rapid ca erau expirate? Iar actele erau la dvs ,dar de ce nu luam in calcul ca poate vanzatorul din spania le-a tras la xerox? Sunt niste multe semne de intrebare!!! Si consider ca ar fi trebuit sa va suspende permisul TEMPORAR si sa va invite la un sediu , ca traim intr-o tara civilizata, si avem si noi drepturi( vb aiureaa..stiu) , IMPREUNA CU ACTELE , in vederea cercetarii, si eliberarii unei opinii ferme bazata pe VERIFICARE ATENTA. Dar NU, noi suntem militieni, si avem TOATE DREPTURILE.

Dar daca actele erau in regula? S-a intocmit dosar penal,in lipsa DOVEZILOR PALPABILE??? S-ar putea. Si atunci pe domnul Paul cine il despagubeste pentru faptul ca neavand permis nu a putut munci , deoarece el lucra ca sofer?? Eu zic ca daca exista o suspiciune cum ca actele ar fi false , in niciun caz nu trebuiau retinute.Ca banui ca acei domni militieni, nu aveau si Laboratorul Mobil de Detectare de Acte False pe soseaua unde a fost oprit domnul Paul. mai mult , omul spune ca nu a primit si el ceva documentatie sa stie si el "Uite ma , ce am "descoperit" noi. Am descoperit ca actele erau perfect valabile , da ce vrei, suntem si noi oameni si mai gresim , nu-i asa???" . Seamana a japca. Pe cand , si pe la noi , politai ( nu militieni ) undercover , sa mai adunam japcarii de pe sosele????
ei cand m-au oprit, au dat prin statie seria de pe asigurare si inca ceva de la itp. Si ei au zis ca din august anul trecut nu mai sunt valabile actele. nu contest chestia asta, dar nu inteleg care e vinovatia mea in toata treaba asta...acum trebuie sa ma duc la 70 de km de mine sa imi iau dovada cu drept de circulatie, nu imi putea da de atunci, de cand m-au oprit si mi-au luat actele!
SI de unde stii cu cine au vorbit la statie? De unde stii ca cel de la capatul celuilalt fir nu cumva era "un coleg"? Cat a durat pana s-a confrmat polita expirata? Cateva secunde nu asa??? Verificarea aia trebuia facuta la un sediu unde poti vedea coambii ochi intr-un amarat de ecran cum scrie mare: FALS Ca ala la statie poate doar sa facea ca vorbea doar doar o sa scoti milionu. Daca ai garantia ca actele sunt in regula , afla cine erau acei militieni, si fa-le plangere pentru abuz in serviciu. Iti vor aduce ei singurei actele inapoi.. ce naiba... Sunt PROST dar NU ATAT DE PROST!!!!!!!!!
silviu3marian, utilizator