Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ajutor deces - 2 legi speciale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ajutor deces - 2 legi speciale

decedatul este cadru didactic
conform legii 128/1997 - statutul personalului didactic familia beneficiaza de 5 salarii de baza ale pers decedate din bugetul asigurarilor sociale si se acorda de catre angajator.
aceasta este legea speciala si deroga de la lg 19/2000 care stabileste cuantumul ajutorului de deces in suma fixa.

in CCM unic la nivel national 2007-2010 se prevede
Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:
a) în cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel puţin două salarii medii lunare pe unitate;

in CCM unic la nivel de ramura de invatamant 2008-2009 la art 35 alin 3 lit c se prevad 5 salarii

Am citit in nenumarate alte CCM la nivel de alte ramuri si cuantumul este diferit : 12 salarii, 3 salarii, 6 salarii...etc

Inteleg ca pot cere 5 salarii conf lg 128/1997 si inca 5 conf CCM la nivel de ramura?
Ajutorul de deces este acordat conform legii speciale.
adelaida_07, utilizator
Se vor acorda doar 5 salarii. Temeiul legal este art 35 alin 3 lit c) din CCM la nivel de ramura coroborat cu legea 128/1997.
In ceea ce priveste cuantumul prevazut in alte CCM, acesta este "rodul" negocierii CCM la nivel de ramura. CCMUNN prevede obligativitatea acordarii a minim doua salarii compensatoare, adica stabileste pragul minim, cel maxim este la latitudinea negociatorilor CCM la nivel de ramura sau de unitate.
[ link extern ]

este site-ul sindicatului din invatamant hunedoara
ei zic sunt distincte cu atat mai mult cu cat cel conf lg 128/1997 se acorda de angajator dar de la bugetul asig sociale iar cel de-al doilea se acorda de la bugetul unitatii.
Bugetul unitatii este asigurat de Consiliul Local conf Legii nr.215/2001

cum e pana la urma?
chiar nimeni nu poate sa ofere o parere?
nu vad nici o contrazicere la ceea ce am spus mai sus
Ce sa inteleg?!
Eu mi-a expus parerea....mostenitorii decadatului au dreptul sa solicite aceste salarii atat in baza legii cat si in baza CCMUNN. Daca va refuza plata din ambele locuri.....asta este; daca va efectueaza plata....bafta mostenitorilor.