Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... VAMA -reprezentarea indirecta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

VAMA -reprezentarea indirecta

Ordin nr. 4999/2007 din 27/04/2007 Art. 3. - (1) Reprezentarea indirectă a unei persoane pe teritoriul vamal al României poate fi realizată numai de către persoanele juridice române.
(2) Persoanele juridice române, altele decât cele autorizate să funcţioneze în calitate de comisionar în vamă, pot acţiona ca reprezentant indirect numai în cazul în care sunt mandataţi de către o singură persoană.

Inteleg ca se incheie un contract de reprezentare intre persoanele juridice implicate,dar in afara de asta ce mai implica d.p.d.v vamal aceasta reprezentare indirecta?
Dar daca reprezentantul este autorizat ca si comisionar vamal se mai poate incheia reprezentare indirecta?
In speta e vorba de reprezentarea indirecta de catre o persoane juridica romana , a unei pers.jur. din stat UE care face import de bunuri din stat tert UE.
g77 a scris:

Ordin nr. 4999/2007 din 27/04/2007 Art. 3. - (1) Reprezentarea indirectă a unei persoane pe teritoriul vamal al României poate fi realizată numai de către persoanele juridice române.
(2) Persoanele juridice române, altele decât cele autorizate să funcţioneze în calitate de comisionar în vamă, pot acţiona ca reprezentant indirect numai în cazul în care sunt mandataţi de către o singură persoană.

Inteleg ca se incheie un contract de reprezentare intre persoanele juridice implicate,dar in afara de asta ce mai implica d.p.d.v vamal aceasta reprezentare indirecta?
Dar daca reprezentantul este autorizat ca si comisionar vamal se mai poate incheia reprezentare indirecta?
In speta e vorba de reprezentarea indirecta de catre o persoane juridica romana , a unei pers.jur. din stat UE care face import de bunuri din stat tert UE.

Da re poate, intrucat comisionarul in vama poate reprezenta fie direct fie indirect functie de solicitarea clientului.
In speta dvs. inteleg ca o societate dintr-un stat membru are contract de reprezentare indirecta cu o persoana juridica din Romania, atunci persoana jur din Romania poate apela la un comisionar in vama prin reprezentare directa.
e vorba de un contract de reprezentare indirecta a unei pers jur.din stat membru UE cu o persoana juridica rom care ESTE si comisionar vamal.
Persoana jur din UE importa bunuri dintr un stat tert UE ,aici in Ro...,ma gandesc ca va trebui sa obtina si cod de inregistrare in scopuri de tva din Ro sau daca nu atunci nu si va putea "recupera" tva ul platit in Ro
g77 a scris:

e vorba de un contract de reprezentare indirecta a unei pers jur.din stat membru UE cu o persoana juridica rom care ESTE si comisionar vamal.
Persoana jur din UE importa bunuri dintr un stat tert UE ,aici in Ro...,ma gandesc ca va trebui sa obtina si cod de inregistrare in scopuri de tva din Ro sau daca nu atunci nu si va putea "recupera" tva ul platit in Ro

In cazul acesta sunt trei optiuni:
- se inregistreaza in scop de TVA;
- poate desemna un reprezentant fiscal;
- poate face importul in Romania cu livrare ulterioara intracomunitara - in acest caz garanteaza TVA-ul pana in statul membru de destinatie.
nu prea inteleg ultima optiune...cine garanteaza tva ul pana in st de destinatie ? ce inseamna asta ?
Multumesc
g77 a scris:

nu prea inteleg ultima optiune...cine garanteaza tva ul pana in st de destinatie ? ce inseamna asta ?
Multumesc

Importatorul trebuie sa garanteze, sau comisionarul in vama pentru importator.