Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire succesiva, supliment succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire succesiva, supliment succesiune

Succesiunea dupa tata s-a facut intre doi fii si mama suprvietuitoare(in 2009). Aceasta a avut 4 copii in total, numai ca 2 dintre ei au renuntat prin neacceptare la mostenire. Mama a murit de curand (acum 1 an, in 2012), iar in acest an s-a descoperit un teren de pe urma tatalui. Acest nou teren se imparte numai intre cei doi fii care au acceptat mostenirea dupa tata, sau se imparte la toti 4, ceilalti 2 mostenind cota parte din ceea ce ar fi trebuit sa mosteneasca mama?
Daca terenul respectiv este dobandit in timpul casatoriei, atunci se va imparti intre cei patru fii, fii renuntatori dobandind o cota parte numai din dreptul de proprietate pe care l-a avut mama decedata iar fii care au acceptat si succesiunea tatalui vor dobandi cote parti din dreptul de proprietate detinut atat de mama cat si de tata in timpul vietii.
Multumesc mult pentru raspuns. Bunul este mostenire de pe urma bunicului, fiind impartit intre cei doi fii ai acestuia, unul dintre acesti fi fiind tatal. Deci bunul dobandit nu cred ca poate fi considerat ca dobandit in timpul casatoriei, nu?
Aspectul care intereseaza in speta dvs. este daca bunul a fost dobandit de catre bunicul decedat in timpul casatoriei acestuia cu bunica si ea, decedata ulterior.