avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea ...

Buna ziua!
Este vorba despre o mostenire:
Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati
1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat succesiunea.
2 Unul dintre frati decedat in urma cu un an,are un copil.
3 Mama decedata in urma cu 4 luni de zile.
4 Ramasi in viata 3 frati din 4.
Va rog sa-mi spuneti cum se face succesiunea . Copilul fratelui decedat ce cota are ? Vine la mostenire si la mama noastra?
Cel mai recent răspuns: stefimit , utilizator 15:32, 17 Februarie 2021
se imparte tot in 4 parti egale, partea fratelui decedat, va fi mostenita de copilul acestuia.
Ultima modificare: Duminică, 7 Februarie 2021
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Succesiunile se dezbat în ordinea deceselor.
Moștenitorii tatălui vor fi mama si cei 4 copii. Mama va moșteni 1/4, iar frații 3/4.
Moștenitorii fratelui vor fi soția acestuia, care va dobândi 1/4 din cota sotului și copilul, care va moșteni 3/4 din cota tatalui sau.
Moștenitorii mamei sunt cei 3 copii in viata si nepotul de la fiul predecedat.
Masa succesorala după mama se va împărți în 4 parti egale.
Am urmarit raspunsurile si totusi nu sunt lamurit.
Ma intereseaza pe cote. Cat ii revine din masa partajabila nepotului si cat le revine celor 3 frati in viata.
Soția fratelui decedat are pretentii la succesiune? Sau e dispusă să renunțe la absolut tot ce i-ar reveni de la sot?
Nu exista sotie,au fost divortati cu mult inaintea decesului .

Alte discuții în legătură

Buna ziua va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : cum vin nepotii ... miliuta miliuta Buna ziua Va rog ,daca puteti sa-mi clarificati : Cum vin nepotii la mostenirea tatalui decedat?In parti egale cu ceilalti 3 frati in cazul nostru?sau vin ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! ma poate ajuta și pe mine cineva cu o informație ... Andreea01234 Andreea01234 Bună ziua! Ma poate ajuta și pe mine cineva cu o informație legata de moștenire? Se da următorul caz: părinții cu doi copii, fiecare copil la rândul ... (vezi toată discuția)
Anulare la renuntare la mostenire? sch sch Dupa deschiderea succesiunii de la tata, sora face renuntare la mostenire care ii revine fratelui casatorit. Intentia acestui gest e ca, in contrapartida, ... (vezi toată discuția)