Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea ...

Buna ziua!
Este vorba despre o mostenire:
Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati
1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat succesiunea.
2 Unul dintre frati decedat in urma cu un an,are un copil.
3 Mama decedata in urma cu 4 luni de zile.
4 Ramasi in viata 3 frati din 4.
Va rog sa-mi spuneti cum se face succesiunea . Copilul fratelui decedat ce cota are ? Vine la mostenire si la mama noastra?
se imparte tot in 4 parti egale, partea fratelui decedat, va fi mostenita de copilul acestuia.
gi-jane2, moderator
Succesiunile se dezbat în ordinea deceselor.
Moștenitorii tatălui vor fi mama si cei 4 copii. Mama va moșteni 1/4, iar frații 3/4.
Moștenitorii fratelui vor fi soția acestuia, care va dobândi 1/4 din cota sotului și copilul, care va moșteni 3/4 din cota tatalui sau.
Moștenitorii mamei sunt cei 3 copii in viata si nepotul de la fiul predecedat.
Masa succesorala după mama se va împărți în 4 parti egale.
Am urmarit raspunsurile si totusi nu sunt lamurit.
Ma intereseaza pe cote. Cat ii revine din masa partajabila nepotului si cat le revine celor 3 frati in viata.
Soția fratelui decedat are pretentii la succesiune? Sau e dispusă să renunțe la absolut tot ce i-ar reveni de la sot?
Nu exista sotie,au fost divortati cu mult inaintea decesului .