Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Retinere garantie gestionar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Retinere garantie gestionar

Am inteles ca se poate retine ca si garantie pentru gestionar intre 1-3 salarii,este vorba de salariu net sau brut?
Conf art 11 Lg 22/1969 constituirea garantiei se face prin contract incheiat in scris.
Conf art 12 Lg 22/1969 garantia in numerar va fi de minimum un salariu si de maximum trei salarii tarifare lunare ale gestionarului; ea nu va putea depasi valoarea bunurilor incredintate.
Conf art 13 Lg 22/1969 garantia in numerar se retine in rate lunare de 1/10 din salariul tarifar lunar.

Cred ca se refera la salariul net. Retinerile facute drept garantie nu pot diminua baza de calcul a contributiilor sociale si a impozitului pe salariu.
Daca la plecarea din firma mi se imputa o suma destul de mare iar eu refuz sa semnez angajamentul de plata,se poate sa imi retina garantia sau sunt obligati sa mi-o restituie?
Mentionez ca lucrez intr-o firma de retail avand gestiune colectiva.