avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional la CCM neinregistrat la ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional la CCM neinregistrat la ITM

Daca un Act aditional la un CCM a fost inregistrat la A.P.I.S. Municipiul Bucureşti (asa sustine administratia), dar la data incheierii (semnarii) Actului aditional A.P.I.S. Municipiul Bucureşti nu mai avea competenta de a verifica/inregistra CCM-uri (ci numai ITM-ul avea competenta) ce efecte are?

Totodata administratia vrea sa faca disponibilizari in baza acelui CCM.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:41, 16 Octombrie 2013
Cand a fost inregistrat acel act aditional la AMPIS?

Legea nr.62/2011 prevede expres ca, ccm la nivel de unitate se inregistreaza la ITM.
La data respectiva (2013) , ccm si actele aditionale se inregistra la ITM si nu la DMPS.

Probabil in acel document este o eroare. Puteti verifica la ITM Bucuresti daca a fost sau nu inregistrat la ei acel act aditional.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv la nivel de unitate anatudor anatudor Poate sa-mi spuna cineva daca procedura negocierii contractului colectiv la nivel de unitate mai trebuie comunicata ITM-ului? (vezi toată discuția)
Contract de munca lyly64 lyly64 Va rog, in data de 01.05,2020 expira contractul colectiv de munca (2 ani valabil), ce modalitate este de prelungirea ccm , trebuie anuntat ITM-ul? - trebuie ... (vezi toată discuția)
Ccm,codul muncii 2011 padicam padicam Buna ziua! Doua intrebari am si eu si poate ma ajuta cineva. 1) Daca am incheiat un cim cu data de 29.04.2011,salariatul urmand sa inceapa activitatea cu ... (vezi toată discuția)